Apr 19
HomeLoginBrowseNewsTV SchedulePreferenceHelp
 

ABS-CBN dominates PMPC Star Awards for TV

Author: People's Journal

ABS-CBN won 32 trophies while GMA-7 got only 19, Q11, 5 trophies, IBC13, 2 trophies, and UNTV 37, 1 trophy, at the 21st PMPC Star Awards for TV held at the Henry Lee Irwin Theatre, Ateneo de Manila University, Loyola Heights, Q. C. last Sunday night, with delayed telecast on Saturday, November 24, 10 p. m. on RPN-9.

Here are the winners:
BEST CHILDREN SHOW �"Art Angel (GMA 7)
BEST CHILDREN SHOW HOST- Pia Arcangel, Tonipet Gaba, and Krystal Reyes (Art Angel, GMA 7)
BEST EDUCATIONAL PROGRAM- Gandang Ricky Reyes (QTV 11)
BEST EDUCATIONAL PROGRAM HOST- Ricky Reyes (Gandang Ricky Reyes, QTV 11)
BEST TRAVEL SHOW- Trip na Trip (ABS-CBN 2)
BEST TRAVEL SHOW HOST- Paolo Bediones and Miriam Quiambao (Pinoy Meets World, GMA 7)
BEST REALITY COMPETITION PROGRAM-Here Comes The Bride (QTV 11)
BEST REALITY COMPETITION PROGRAM HOST- Christine Jacob-Sandejas (Here Comes The Bride, QTV 11)
BEST LIFESTYLE SHOW- At Home Ka Dito (ABS-CBN 2)
BEST LIFESTYLE SHOW HOST- Raymond Gutierrez, Tim Yap, Issa Litton, and Gaby dela Merced (Living It Up-QTV-11).
BEST MORNING SHOW- Magandang Umaga Pilipinas ABS-CBN 2)
BEST MORNING SHOW HOST- Julius Babao, Christine Bersola-Babao, Bernadette Sembrano, Cheryl Cosim, Kim Atienza, Anthony Taberna, Lui Villaruz, Renee Salud, Marc Logan, Aida Gonzales, Winnie Cordero, and Ogie Diaz (Magandang Umaga, Pilipinas, ABS-CBN 2)
BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM- Up Close and Personal (IBC 13)
BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST -Marissa del Mar (Up Close and Personal, IBC 13)
BEST MAGAZINE SHOW- Rated K (ABS-CBN 2)
BEST MAGAZINE SHOW HOST- Korina Sanchez (Rated K, ABS-CBN 2)
BEST DOCUMENTARY PROGRAM- i-Witness (GMA 7)
BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST-
Kara David, Howie Severino, Jay Taruc and Sandra Aguinaldo (i-Witness, GMA 7)
BEST DOCUMENTARY SPECIAL- 9/11, The Philippine Connection (ABS-CBN 2)
BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM- Bitag (UNTV 37)
BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM HOST- Vicky Morales (Wish Ko Lang, GMA 7)
BEST NEWS PROGRAM- Bandila (ABS-CBN 2)
BEST MALE NEWSCASTER- Julius Babao (TV Patrol World, ABS-CBN 2)
Alex Santos (TV Patrol Sabado, ABS-CBN 2)
BEST FEMALE NEWSCASTER- Mel Tiangco (24 Oras, GMA 7)
BEST YOUTH-ORIENTED PROGRAM- Abt Ur Luv (ABS-CBN 2)
BEST HORROR/ FANTASY PROGRAM -Komiks Presents: The Adventures of Pedro Penduko (ABS-CBN 2)
BEST GAME SHOW- Pilipinas, Game Ka Na Ba? (ABS-CBN 2)
BEST GAME SHOW HOST -Edu Manzano (Pilipinas, Game Ka Na Ba?, ABS-CBN 2)
BEST NEW MALE TV PERSONALITY -Gerald Anderson ( Sana Maulit Muli, ABS-CBN 2) & Ronnie Liang (ASAP '07, ABS-CBN 2)
BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY- Kim Chiu ( Sana Maulit Muli, ABS-CBN 2)
& Lovi Poe (Bakekang, GMA 7)
BEST CELEBRITY TALK SHOW- Sis (GMA 7)
BEST CELEBRITY TALK SHOW HOST- Boy Abunda (Homeboy, ABS-CBN 2)
BEST TALENT SEARCH PROGRAM- StarStruck: The Nxt Level,GMA 7)
BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST: -Dingdong Dantes, Jolina Magdangal, and Raymond Gutierrez (StarStruck: The Nxt Level,GMA 7)
BEST GAG SHOW- Bubble Gang (GSMA 7)
BEST SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW -The Buzz (ABS-CBN 2)
BEST MALE SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW HOST-Boy Abunda (The Buzz, ABS-CBN 2)
BEST FEMALE SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW HOST-Cristy Fermin (The Buzz, ABS-CBN 2)
BEST COMEDY SHOW - Bahay Mo Ba 'To? (GMA 7)
BEST COMEDY ACTOR- Ogie Alcasid (Bubble Gang, GMA 7)
BEST COMEDY ACTRESS -Pokwang (Aalog-Alog, ABS-CBN 2) & Tya Pusit ( Bahay Mo Ba 'To?, GMA 7)
BEST DAYTIME DRAMA SERIES- Sine Novela Presents: Sinasamba Kita (GMA 7)
BEST WEEKLY DAYTIME DRAMA SERIES -Love Spell (ABS-CBN 2)
BEST PRIMETIME DRAMA SERIES -Maging Sino Ka Man (ABS-CBN 2)
BEST DRAMA ANTHOLOGY- Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN 2)
BEST VARIETY SHOW- Eat Bulaga! (GMA 7)
BEST MUSICAL VARIETY SHOW- ASAP '07 (ABS-CBN 2)
BEST MALE TV HOST- Willie Revillame (Wowowee, ABS-CBN 2)
BEST FEMALE TV HOST- Janelle Jamer (Wowowee, ABS-CBN 2)
BEST DRAMA ACTOR- John Lloyd Cruz (Maging Sino Ka Man, ABS-CBN 2)
BEST DRAMA ACTRESS-Sunshine Dizon (Bakekang, GMA 7)
BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR-
Piolo Pascual ("Piso"/ Maalaala Mo Kaya/ ABS-CBN 2)
BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS- Gina Pareño ("Rehas"/ Maalaala Mo Kaya/ ABS-CBN 2) &
Pauleen Luna ("Sa Dulo Ng Pag-Ibig: The Olivia Ortiz Story"/ Magpakailanman, GMA 7)
BEST STATION - ABS-CBN 2

Excellence in Broadcasting Award- Ms. Mel Tiangco
Ading Fernando Lifetime Award - Ms. Charo Santos-Concio

FACE OF THE NIGHT: MALE: John Lloyd Cruz
FEMALE: Bea Alonzo

STAR OF THE NIGHT:MALE: Dingdong Dantes
FEMALE : Lorna Tolentino

Source: People's Journal