Apr 20
HomeLoginBrowseNewsTV SchedulePreferenceHelp
 

Winners of the 59th Don Carlos Palanca Memorial Awards for Literature

Author: The Daily Tribune
Column: Life

FILIPINO DIVISION

Dulang may isang yugto: Layeta P. Bucoy for Doc Resureccion: Gagamutin ang Bayan, first; Liza C. Magtoto for Paigan, second; and Jose Dennis C. Teodosio for Asunto, third.

Dulang ganap ang haba: Rodolfo C. Vera for Ismail at Isabel, first; Reuel Molina Aguila for Sa Kanto ng Wakas at Katotohanan Ext., second; and Sir Anril P. Tiatco for Miss Dulce Extranjera, third.

Maikling kuwento: Rogelio Braga for "MGA," second; and Jimmuel C. Naval for "Ang Kamatayan ng Isang Linggo," third. No first prize winner.

Sanaysay: Reuel Molina Aguila for "Ngunit Wala Akong Litrato Noong Nasa Kolehiyo Ako," First; Jing Panganiban-Mendoza for "Kumander," second; and Domingo G. Landicho for "Kamay," third.

Kabataan essay: Axcel L. Trinidad for "Si Ate Elsa, Si Aling Carmen, at Ako Laban sa mga Nangungunang Bansa sa Mundo," first; Johanna Rose E. Calisin for "Nagkakaisang Isip, Damdamin at Lakas," second; and Maya Victoria S. Rojas for "Humabol Ka, Pilipino!" third.

Tulang isinulat para sa mga bata: Eugene Y. Evasco for "May Tiyanak sa Loob ng Aking Bag," first; Jesus M. Santiago for "Kuwentong Matanda, Bersong Bata," second; and Michael M. Coroza for "Munting Daigdig ng Dalit at Awit," third.

Tula: Reagan R. Maiquez for "Ilang Sandali Makalipas ang Huling Araw ng Mundo," first; Alwynn C. Javier for "Yaong Pakpak na Binunot sa Akin," second; and Charles B. Tuvilla for "Sambutil na Daigdig sa Ilalim ng Pilik," third.

Maikling kuwentong pambata: Genaro R. Gojo Cruz for "Mahabang-mahabang-mahaba," first; Michael M. Coroza for "Ang mga Kahon ni Kalon," second; and Milagros B. Gonzales for "Ang Nanay Kong Lola," third.

Dulang pampelikula: Seymour Barros Sanchez and Christian M. Lacuesta for Hiwaga, first; Jerry B. Gracio for Muli, second; and Enrique Ramos for Moonlight Over Baler, third.

REGIONAL DIVISION

Short story in Cebuano: Corazon M. Almerino for "Sugmat," first; Richel G. Dorotan for "Biyahe," second; and Ferdinand L. Balino for "Mga Mananap sa Kagabhion," third.

Short story in Hiligaynon: Ferdinand L. Balino for "Kanamit Gid Sang Arroz Valenciana," first; Alice Tan Gonzales for "Baha," second; and Joselito Vladimir D. Perez for "Ang Santo Intiero," third.

Short story in Iluko: Danilo B. Antalan for "Vigan," first; Ariel S. Tabag for "Dagiti Ayup Iti Bantay Quimmallugong," second; and Reynaldo A. Duque for "Ti Kararua Ni Roman Catolico, Mannaniw, Nga Immulog Iti Impierno," third.

ENGLISH DIVISION

Full-length play: Floy C. Quintos for Fake, third. No first and second prizes.

One-act play: Violet B. Lucasi for "Balangao," third. No first and second prizes.

Kabataan essay: Cristina Gratia T. Tantengco for "The Benefits of Selflessness," first; Vincen Gregory Y. Yu for "Dreams and Pastures," second; and Angelita A. Bombarda for "On Being Filipino: A Citizen to the World," third.

Poetry: Vincenz Serrano for "The Collapse of What Separates Us," first; Eliza A. Victoria for "Reportage," second; and Mark Anthony R. Cayanan for "Placelessness: Poems from a Series," third.

Poetry written for children: Edgardo B. Maranan for "The Google Song and Other Rhymes for Children," first; Heidi Emily Eusebio Abad for "Child of Earth Poems," second; and H. Francisco V. Penones Jr. for "Turtle and Other Poems for Children," third.

Short story: Sigfredo R. Iñigo for "Home of the Sierra Madre," first; Anne Lagamayo for "Mr. & Mrs. Reyes and the Polka-dotted Sofa," second; and Luis Katigbak for "Dear Distance," third.

Short story for children: Kathleen Aton-Osias for "Apolinario and the Name Trader," first; Edgardo B. Maranan for "The Artist of the Cave," second; and Paolo Gabriel V. Chikiamco for "Dear Mr. Supremo," third.

Essay: Edgardo B. Maranan for "A Passage Through the Storm," first; Erlinda Enriquez Panlilio for "Saying Goodbye to the House," second; and Maria Teresa P. Garcia for "Sweet of the Earth," third.

Source: The Daily Tribune